Tanzania: 690 gramów

Projekty międzynarodowe

Dlatego ciąża i poród to jedne z głównych zagrożeń dla życia i zdrowia młodych kobiet w tym kraju. Tanzanki – zwłaszcza na terenach wiejskich – ciepią w wyniku rozpaczliwych braków przeszkolonego personelu medycznego zdolnego odebrać poród z komplikacjami, braku podstawowych narzędzi diagnostycznych do stwierdzenia nieprawidłowości ciąży, a także braku karetek czy inkubatorów do ratowania życia wcześniaków. W efekcie śmiertelność okołoporodowa jest bardzo wysoka: umiera 160 noworodków na 1000 urodzeń.

Chlubnym wyjątkiem jest szpital w miejscowości Nyangao, w południowo-wschodniej części kraju, który odwiedza szefowa Kulczyk Foundation. Od trzech lat działa tutaj Polska Misja Medyczna (PMM), która z ratowania życia i zdrowia matek oraz noworodków uczyniła swój priorytet. Organizacja wprowadziła tu kluczowe szkolenia personelu, rozbudowała oddział ginekologiczno-położniczy, sfinansowała oddział intensywnej terapii noworodków, dzięki czemu śmiertelność okołoporodowa niemowląt zmalała aż o 30 procent.

Dominika Kulczyk spotyka się w Nyangao z Małgorzatą Olasińską-Chart z PMM, która wprowadza ją w problemy tutejszych matek i w miejscową działalność organizacji. Prezeska Kulczyk Foundation poznaje w Nyangao młode mamy, które po kilku niedonoszonych ciążach, wreszcie mogą cieszyć się opieką nad swoimi szczęśliwie urodzonymi i zdrowymi dziećmi.

Trzeci odcinek ósmej serii „Efektu Domina” już 21 marca o godz. 11:30 w TVN lub na Player.pl.

Aktualności

Pretendentka do pokojowej nagrody Nobla gościem Malta Festival 2024

Na świecie żyje 200 milionów kobiet, których narządy płciowe zostały brutalnie okaleczone. W XXI wieku 3 miliony dziewczynek rocznie jest poddawanych nieuzasadnionym medycznie praktykom. Także w Europie. Gambijska aktywistka Jaha Dukureh przy wsparciu Kulczyk Foundation walczy o zakaz okaleczania narządów płciowych i nagłaśnia ten temat globalnie. Już we wrześniu przyjedzie do Poznania, by wygłosić ważne wystąpienie w obronie kobiet na Malta Festival. 

Dowiedz się więcej

Uruchamiamy pierwszy międzynarodowy magazyn online dla kobiet z Ukrainy pod nazwą „Sestry”

Już niedługo na polskim rynku medialnym pojawi się nowy magazyn skierowany do kobiet. Unikalność projektu polega na tym, że będzie to pierwszy międzynarodowy magazyn online dla Ukrainek. 

Dowiedz się więcej

Milion złotych na wsparcie kobiet. Ruszyła II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”

Wystartowała II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Uruchomiło ją Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Janina Ochojska, Olga Tokarczuk, Olena Volyarska czy Iryna Zapatrina. Siostrzeństwo czeka na wnioski o dofinansowanie. Maksymalna wysokość grantu to 75 000 zł.

Dowiedz się więcej