Tanzania - Efekt Domina

Projekty międzynarodowe

Nyarugusu to jeden z największych obozów dla uchodźców na świecie. Utworzony został w 1996 roku przez tanzański rząd, by dać schronienie uciekającym przed krwawą wojną domową Kongijczykom. Część z nich do dziś boi się wrócić do domu.To właśnie do Nyarugusu dotarła Kulczyk Foundation prowadzona przez Dominikę Kulczyk po to, aby pomóc w dostępie do czystej wody, która w takich warunkach jest na wagę złota.  

W 2015 roku, w związku z niestabilną sytuacją w Burundi, obóz znów zaczął się zapełniać. W ciągu półtora roku populacja Nyarugusu podwoiła się. Obóz zaczął pękać w szwach. Dziś mieszka w nim ponad 130 tysięcy osób. W najbliższym odcinku „Efektu Domina” poznajemy rodzinę Adelli i Zebrona z Burundi, których życie odzwierciedla współczesną historię Burundi. W walkach stracili wielu bliskich i już po raz trzeci w swoim życiu musieli ratować się ucieczką ze swojego kraju.

Adella i Zebron są dla widza przewodnikami po Nyarugusu i jego codziennym życiu. Opowiadają o tym, jak ze wszystkich sił próbują normalnie. Pomimo obozowych warunków i tragicznych przeżyć, których nigdy nie zapomną. Poznajemy też pracowników tanzańskiej organizacji pozarządowej TWESA, którzy zarządzają obozem Nyarugusu. – 20 organizacji pozarządowych i kilkuset wolontariuszy robi wszystko, żeby ludzie mogli tutaj godnie żyć. Największym zagrożeniem jest problem chorób i związany z nim problem głodu. Żeby do tego nie doszło trzeba zapewnić ludziom dostęp do czystej wody. Dlatego Kulczyk Foundation wspiera projekt wodny realizowany w tym obozie, z którego skorzysta sto trzydzieści tysięcy ludzi! – podkreśla Dominika Kulczyk.

Efekt Domina w niedzielę 12 marca o godz. 11:00 lub na www.player.pl

Partnerem akcji informacyjnej jest Fakt - gazeta codzienna. 

Aktualności

Pretendentka do pokojowej nagrody Nobla gościem Malta Festival 2024

Na świecie żyje 200 milionów kobiet, których narządy płciowe zostały brutalnie okaleczone. W XXI wieku 3 miliony dziewczynek rocznie jest poddawanych nieuzasadnionym medycznie praktykom. Także w Europie. Gambijska aktywistka Jaha Dukureh przy wsparciu Kulczyk Foundation walczy o zakaz okaleczania narządów płciowych i nagłaśnia ten temat globalnie. Już we wrześniu przyjedzie do Poznania, by wygłosić ważne wystąpienie w obronie kobiet na Malta Festival. 

Dowiedz się więcej

Uruchamiamy pierwszy międzynarodowy magazyn online dla kobiet z Ukrainy pod nazwą „Sestry”

Już niedługo na polskim rynku medialnym pojawi się nowy magazyn skierowany do kobiet. Unikalność projektu polega na tym, że będzie to pierwszy międzynarodowy magazyn online dla Ukrainek. 

Dowiedz się więcej

Milion złotych na wsparcie kobiet. Ruszyła II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”

Wystartowała II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Uruchomiło ją Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Janina Ochojska, Olga Tokarczuk, Olena Volyarska czy Iryna Zapatrina. Siostrzeństwo czeka na wnioski o dofinansowanie. Maksymalna wysokość grantu to 75 000 zł.

Dowiedz się więcej