Timor Wschodni - Efekt Domina

Projekty międzynarodowe

Timor Wschodni jest jednym z najmłodszych państw świata. Po wielu latach obcej okupacji pozostały wciąż jątrzące się rany. Społeczne. Jedną z nich jest przemoc domowa wobec kobiet a w konsekwencji wobec dzieci. Dominika Kulczyk ze swoją fundacją dociera do Timoru, do Belli Galhos, bohaterskiej kobiety, która kiedyś walczyła o niepodległość a teraz walczy o to, by bieda nie upodlała ludzi.

Timor Wschodni długo był portugalską kolonią. W 1975 roku, tylko 9 dni po uzyskaniu niezależności, został zaatakowany przez Indonezję. Brutalna, trwająca 24 lata okupacja kompletnie wyniszczyła kraj, a co czwarty Timorczyk stracił wtedy życie. Świat odwracał wzrok, gdy Timorczycy byli brutalnie mordowani, umierali z głodu ukrywając się przed okupantem w górach, a kobiety poddawane były przymusowej sterylizacji. Kiedy Indonezja wycofała swoje wojska zniszczone było wszystko – szkoły, szpitale, infrastruktura.

Niełatwo jest zbudować kraj wolnych ludzi, gdy bieda zagląda w oczy. Timor Wschodni zmaga się z ogromnym problemem przemocy. Istnieje tu społeczne przyzwolenie na akty agresji wobec kobiet i mimo, że przemoc domowa od 2009 roku jest karalna, to nadal większość mieszkańców tego kraju woli o niej nie mówić, a domowe akty agresji uznaje się za sprawę prywatną.

W tym odcinku „Efektu Domina” Dominika Kulczyk odwiedza Bellę Galhos – dzielną Timorkę, która o niepodległość Timoru Wschodniego walczyla i w kraju i na uchodźstwie, w Kanadzie. Dziś walczy o to, by w jej ojczyźnie żyło się lepiej, szczególnie tym najmniej uprzywilejowanym, kobietom i dzieciom. Bella odważyła się głośno mówić o przemocy w swojej rodzinie. Czerpiąc z własnego doświadczenia pomaga timorskim kobietom zrozumieć, że nie muszą poddawać się agresji w swoim domu. W rodzinnym miasteczku swojej matki, Maubisse, prowadzi przedsięwzięcie społeczne, w ramach którego działa szkoła Leublora Green School. Uczy lokalną ludność ekologicznego rolnictwa, przez co daje nadzieję i szansę na wyjście z ubóstwa.

Efekt Domina w niedzielę 23 kwietnia o godz. 11:00 lub na www.player.pl

Partnerem akcji informacyjnej jest Fakt - gazeta codzienna.

Aktualności

Pretendentka do pokojowej nagrody Nobla gościem Malta Festival 2024

Na świecie żyje 200 milionów kobiet, których narządy płciowe zostały brutalnie okaleczone. W XXI wieku 3 miliony dziewczynek rocznie jest poddawanych nieuzasadnionym medycznie praktykom. Także w Europie. Gambijska aktywistka Jaha Dukureh przy wsparciu Kulczyk Foundation walczy o zakaz okaleczania narządów płciowych i nagłaśnia ten temat globalnie. Już we wrześniu przyjedzie do Poznania, by wygłosić ważne wystąpienie w obronie kobiet na Malta Festival. 

Dowiedz się więcej

Uruchamiamy pierwszy międzynarodowy magazyn online dla kobiet z Ukrainy pod nazwą „Sestry”

Już niedługo na polskim rynku medialnym pojawi się nowy magazyn skierowany do kobiet. Unikalność projektu polega na tym, że będzie to pierwszy międzynarodowy magazyn online dla Ukrainek. 

Dowiedz się więcej

Milion złotych na wsparcie kobiet. Ruszyła II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”

Wystartowała II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Uruchomiło ją Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Janina Ochojska, Olga Tokarczuk, Olena Volyarska czy Iryna Zapatrina. Siostrzeństwo czeka na wnioski o dofinansowanie. Maksymalna wysokość grantu to 75 000 zł.

Dowiedz się więcej