Podpaski dla szkół w całej Polsce. Rusza rekrutacja szkół do programu pilotażowego MEN

Projekty w Polsce
Podpaski dla szkół w całej Polsce. Rusza rekrutacja szkół do programu pilotażowego MEN

Okresowe ABC

Kulczyk Foundation od lat pomaga zapewnić podpaski kobietom i dziewczynkom, których nie stać na ich zakup oraz prowadzi otwarty dialog na tematy związane ze zdrowiem kobiet. W 2020 roku fundacja przeprowadziła pierwsze w Polsce badanie dotyczące ubóstwa menstruacyjnego i tabu menstruacyjnego. Okazało się, że co piątej uczennicy zdarzyło się opuścić lekcje z powodu braku podpasek*.

– Dostęp do środków higieny menstruacyjnej to podstawowe prawo człowieka. Bez niego kobiety i dziewczynki nie mogą żyć z godnością. To oburzające, że dziewczęta na całym świecie nie mają szans na lepszą edukację, a kobiety na pójście do pracy, bo są zbyt biedne, aby mieć okres – podkreśla Dominika Kulczyk, założycielka Kulczyk Foundation.

Na początku 2021 roku Kulczyk Foundation zawiązała Okresową Koalicję i ruszyła z kampanią Tak dla podpasek, by w połowie 2023 roku złożyć w sejmie projekt ustawy dotyczący darmowego dostępu do środków menstruacyjnych w szkołach i na uczelniach oraz edukacji o zdrowiu menstruacyjnym wraz z apelem podpisanym przez dziesiątki tysięcy obywatelek i obywateli. Zdobycie ministerialnego grantu jest kolejnym krokiem na drodze do wprowadzenia systemowych rozwiązań problemu ubóstwa menstruacyjnego, pozwala też rozmawiać o miesiączce w bardziej otwarty sposób, bez tabu.

- Okresowe ABC to naszym zdaniem darmowe środki higieniczne i wiedza na temat tego, co dzieje się z ciałem kobiety, kiedy ma okres. To absolutna podstawa, do której dostęp powinna mieć każda osoba menstruująca w szkole - mówi Joanna Maliszewska-Mazek, dyrektorka projektów w Kulczyk Foundation. - Dzięki wsparciu MEN doposażymy setki szkół w środki menstruacyjne oraz zadbamy o edukację. W naszych badaniach ponad 40% dziewczyn przyznało, że w ich domu rodzinnym nie rozmawia się o miesiączce, a co trzecia dziewczynka nie jest przygotowana na przyjście swojej pierwszej miesiączki. Pora to zmienić.

Tamponetka w szkole

Kulczyk Foundation obejmie programem minimum 500 szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz artystycznych. Ważnym elementem całego projektu jest jego ewaluacja, dzięki której MEN otrzyma konkretne wnioski i wskazówki w kontekście wprowadzenia zmiany systemowej. Dlatego ważne jest, żeby w programie wzięła udział reprezentatywna grupa oświatowa – równomiernie zostaną wybrane szkoły z każdego województwa, z dużych i małych miast oraz ze wsi. Każda placówka otrzyma podpaski i/lub tampony, które zostaną umieszczone w specjalnych pojemnikach – tzw. tamponetkach. W ramach pilotażu tamponetki będą uzupełniane co miesiąc do końca roku szkolnego.

Równolegle do wsparcia rzeczowego wszystkie szkoły otrzymają także wsparcie edukacyjne z zakresu zdrowia menstruacyjnego. Najpierw zostaną przeprowadzone spotkania informacyjne o programie dla grona pedagogicznego i rodziców, a następnie edukatorki z partnerskiej fundacji Różowa Skrzyneczka spotkają się w szkołach z młodzieżą, by zaktualizować wiedzę o zdrowiu menstruacyjnym. Zostaną obalone mity i podkreślone fakty, specjalistki wyjaśnią wszystkie kwestie dotyczące cyklu menstruacyjnego. Bo jak się okazuje, w centrum Europy w XXI wieku aż ¼ osób uważa, że podczas miesiączki nie można zajść w ciążę, a co piąta osoba wierzy, że nie należy wtedy chodzić do dentysty oraz piec ciast czy kisić ogórków*.

Dołącz do programu

Rekrutacja do programu potrwa od 12 do 14 listopada br. Zapisy prowadzone będą przez stronę rekrutacja.kulczykfoundation.org.pl.

Kulczyk Foundation jest jednym z dwóch grantobiorców MEN w ramach pilotażu „Doposażenie szkół w środki higieny menstruacyjnej w roku szkolnym 2024/2025”. Finansowanie otrzymała także Akcja Menstruacja. Obie fundacje należą do Okresowej Koalicji.

*Przeczytaj raport o ubóstwie menstruacyjnym oraz mitach związanych z miesiączką

* Regulamin programu

* Załącznik nr 1 do Regulaminu programu

Aktualności

Znamy wyniki rekrutacji do programu pilotażowego MEN

Aż 1132 szkoły zgłosiły się do rekrutacji prowadzonej przez Kulczyk Foundation. Każda z nich chce wziąć udział w programie pilotażowym, dzięki któremu otrzyma środki menstruacyjne oraz wsparcie dydaktyczne w zakresie zdrowia kobiet. Wszystko to ma służyć wyrównywaniu szans. Bo często brak podpasek oznacza przerwę w edukacji, co z kolei ma szereg innych, daleko idących, konsekwencji.

Dowiedz się więcej

Zaproszenie do współpracy

W ramach programu pilotażowego realizowanego wspólnie z MEN w 500 polskich szkołach pojawią się dyspensery na środki menstruacyjne. Czekamy na oferty firm, które są w stanie je dostarczyć.

Dowiedz się więcej

Czekamy na oferty!

W ramach programu pilotażowego realizowanego wspólnie z MEN Kulczyk Foundation zapewni darmowe podpaski i tampony w 500 szkołach w całej Polsce. Zbieramy oferty od firm, które będą mogły dostarczyć nam tego typu środki.

Dowiedz się więcej