Sondaż: Polacy za bezpłatnymi podpaskami w szkołach

Projekty w Polsce

O tym, że wykluczenie menstruacyjne nie występuje jedynie w krajach rozwijających się i że dotyczy wielu Polek, Kulczyk Foundation i zawiązana z jej inicjatywy Okresowa Koalicja, zrzeszenie organizacji i osób zajmujących się tą kwestią, alarmują od dwóch lat. Wyniki ostatniego sondażu Kantar Public dla Kulczyk Foundation dobitnie potwierdzają skalę problemu.

Aż 67% ankietowanych kobiet przyznaje, że zdarzyło im się podczas miesiączki nie mieć dostępu do podpasek czy tamponów w szkole. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1000 kobiet w wieku 18–45 lat, a jego wyniki nie dziwią Dominiki Kulczyk, prezeski Kulczyk Foundation.

– Wiemy, że jest źle z dostępem do środków menstruacyjnych, a także z edukacją dotyczącą zdrowia menstruacyjnego. Zmieniamy to oddolnie, dostarczając wraz z naszymi partnerami środki menstruacyjne do szkół, udostępniając materiały edukacyjne. Ale problem wymaga rozwiązań systemowych – zaznacza Dominika Kulczyk.

Takim systemowym rozwiązaniem ma być przyjęcie przez polski parament ustawy o darmowym dostępie do środków menstruacyjnych w szkołach.

– Jej projekt, przygotowany z inicjatywy Okresowej Koalicji, lada dzień trafi do Sejmu. To sprawa ponad politycznymi podziałami, zaangażowały się w nią parlamentarzystki z różnych klubów i mam nadzieję, że ta inicjatywa spotka się z szerokim poparciem w Sejmie i w Senacie – mówi liderka Kulczyk Foundation.

Jednym z argumentów za szybkim wprowadzeniem nowych przepisów mogą być wyniki sondażu, według którego 64% Polaków uważa, że środki menstruacyjne w szkołach powinny być dostępne za darmo. Badaniem Kantar Public na zlecenie Kulczyk Foundation objęto reprezentatywną grupę 1000 osób powyżej 18. roku życia.

– Są kraje, w których powszechny dostęp do środków menstruacyjnych w miejscach publicznych staje się standardem, ostatnio dołączyła do nich Kanada. My chcemy zrobić pierwszy krok na tej drodze, bo uważamy, że to znacząco poprawi sytuację wielu dziewcząt. Ubóstwo menstruacyjne prowadzi do innych problemów, odbiera dziewczynom i kobietom równe szanse w szkole i w pracy, rzutuje na ich zdrowie. Wyniki naszego sondażu potwierdzają, że Polacy rozumieją problem i popierają sposób jego rozwiązania. To dla nas dobry sygnał przed rozpoczęciem przez parlament prac nad projektem ustawy – podkreśla Dominika Kulczyk.

 

Aktualności

Znamy wyniki rekrutacji do programu pilotażowego MEN

Aż 1132 szkoły zgłosiły się do rekrutacji prowadzonej przez Kulczyk Foundation. Każda z nich chce wziąć udział w programie pilotażowym, dzięki któremu otrzyma środki menstruacyjne oraz wsparcie dydaktyczne w zakresie zdrowia kobiet. Wszystko to ma służyć wyrównywaniu szans. Bo często brak podpasek oznacza przerwę w edukacji, co z kolei ma szereg innych, daleko idących, konsekwencji.

Dowiedz się więcej

Zaproszenie do współpracy

W ramach programu pilotażowego realizowanego wspólnie z MEN w 500 polskich szkołach pojawią się dyspensery na środki menstruacyjne. Czekamy na oferty firm, które są w stanie je dostarczyć.

Dowiedz się więcej

Czekamy na oferty!

W ramach programu pilotażowego realizowanego wspólnie z MEN Kulczyk Foundation zapewni darmowe podpaski i tampony w 500 szkołach w całej Polsce. Zbieramy oferty od firm, które będą mogły dostarczyć nam tego typu środki.

Dowiedz się więcej