Sondaż: Polacy za bezpłatnymi podpaskami w szkołach

Projekty w Polsce

O tym, że wykluczenie menstruacyjne nie występuje jedynie w krajach rozwijających się i że dotyczy wielu Polek, Kulczyk Foundation i zawiązana z jej inicjatywy Okresowa Koalicja, zrzeszenie organizacji i osób zajmujących się tą kwestią, alarmują od dwóch lat. Wyniki ostatniego sondażu Kantar Public dla Kulczyk Foundation dobitnie potwierdzają skalę problemu.

Aż 67% ankietowanych kobiet przyznaje, że zdarzyło im się podczas miesiączki nie mieć dostępu do podpasek czy tamponów w szkole. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1000 kobiet w wieku 18–45 lat, a jego wyniki nie dziwią Dominiki Kulczyk, prezeski Kulczyk Foundation.

– Wiemy, że jest źle z dostępem do środków menstruacyjnych, a także z edukacją dotyczącą zdrowia menstruacyjnego. Zmieniamy to oddolnie, dostarczając wraz z naszymi partnerami środki menstruacyjne do szkół, udostępniając materiały edukacyjne. Ale problem wymaga rozwiązań systemowych – zaznacza Dominika Kulczyk.

Takim systemowym rozwiązaniem ma być przyjęcie przez polski parament ustawy o darmowym dostępie do środków menstruacyjnych w szkołach.

– Jej projekt, przygotowany z inicjatywy Okresowej Koalicji, lada dzień trafi do Sejmu. To sprawa ponad politycznymi podziałami, zaangażowały się w nią parlamentarzystki z różnych klubów i mam nadzieję, że ta inicjatywa spotka się z szerokim poparciem w Sejmie i w Senacie – mówi liderka Kulczyk Foundation.

Jednym z argumentów za szybkim wprowadzeniem nowych przepisów mogą być wyniki sondażu, według którego 64% Polaków uważa, że środki menstruacyjne w szkołach powinny być dostępne za darmo. Badaniem Kantar Public na zlecenie Kulczyk Foundation objęto reprezentatywną grupę 1000 osób powyżej 18. roku życia.

– Są kraje, w których powszechny dostęp do środków menstruacyjnych w miejscach publicznych staje się standardem, ostatnio dołączyła do nich Kanada. My chcemy zrobić pierwszy krok na tej drodze, bo uważamy, że to znacząco poprawi sytuację wielu dziewcząt. Ubóstwo menstruacyjne prowadzi do innych problemów, odbiera dziewczynom i kobietom równe szanse w szkole i w pracy, rzutuje na ich zdrowie. Wyniki naszego sondażu potwierdzają, że Polacy rozumieją problem i popierają sposób jego rozwiązania. To dla nas dobry sygnał przed rozpoczęciem przez parlament prac nad projektem ustawy – podkreśla Dominika Kulczyk.

 

Aktualności

Sprawdź, co wiesz o menopauzie. Wypełnij ankietę

Jak wynika z przygotowanego przez nas raportu "Menopauza bez tabu", aż 93% ankietowanych nie potrafi prawidłowo zdefiniować menopauzy. Sprawdź, jak dużo Ty wiesz o tym temacie. 

Dowiedz się więcej

Znamy nominowanych do nagrody konkursu dla pracodawców RównoWaga. Prokobieca firma roku

Urlopy menstruacyjne czy finansowanie psychoterapii – to niektóre z rozwiązań proponowanych przez pracodawców w ramach polityki równościowej. Wśród 99 zgłoszeń nadesłanych na konkurs organizowany przez Kulczyk Foundation, Kongres Kobiet i Konfederację Lewiatan, nie brakuje ciekawych pomysłów.

Dowiedz się więcej

RównoWaga w pracy. Konkurs na prokobiecą firmę roku

Kulczyk Foundation, Kongres Kobiet i Konfederacja Lewiatan zapraszają do udziału w wyjątkowym konkursie dla pracodawców. Stawką są nie tylko nagrody i prestiż. To także możliwość kształtowania nowych, lepszych standardów na polskim rynku pracy. 

Dowiedz się więcej