#MisjaFerie - Witajcie!

Przez kolejne dni wszyscy będziemy ze sobą w domach, z perspektywą zagospodarowania tych dodatkowych kilku godzin, w których odbywały się zdalne lekcje. Co zrobić z tym czasem?

Z myślą o tym, przygotowaliśmy dla Was i Waszych dzieci akcję #MisjaFerie i zapraszamy do wspólnej zabawy! Tak jak Wasze dzieci liczyły dni do Gwiazdki, codziennie otwierając kolejne okienko kalendarza adwentowego, tak zapewne Wy będziecie odliczać do końca tych przedziwnych ferii. A my razem z Wami! 

Bądźcie z nami i przez najbliższe 17 dni, codziennie o 9 rano, odkrywajcie hasło na dany dzień – pomysł na to, na co, mimo wszystkich zewnętrznych ograniczeń, naprawdę możecie sobie pozwolić.  

Wieczorami znajdźcie czas dla siebie! Po 20-tej, na naszym fanpage’u znajdziecie dodatkowe, ciekawe artykuły i felietony (nie tylko na tematy rodzicielskie) na Wasz #WolnyWieczór

Dokumentujcie #MisjęFerię i weźcie udział w naszym konkursie na najciekawsze zdjęcie z Waszych pandemicznych ferii. Konkurs wystartuje już 6 stycznia! 

I oczywiście komentujcie posty, dawajcie znać, jak Wam mija czas. Podajcie też dalej informację o akcji do znajomych rodziców. Wszyscy wiemy, że te ferie nie będą zwykłe. Sprawmy, żeby były NIEZWYKŁE! Wspólnie wyruszmy na podbój ferii! 

_____

W dzisiejszej odsłonie akcji przyjrzyjmy się marzeniom! 

Czasem marzymy o czymś, co chcemy osiągnąć lub mieć, a czasem po prostu sobie fantazjujemy. Jedne i drugie marzenia świadczą o naszych potrzebach. Często wyznaczają cele w życiu i motywują do działania. Dzięki nim zmieniamy świat!

O czym marzą Wasze dzieci? A o czym marzycie Wy sami?

Co się dzieje, kiedy marzenia stają się celami?

Jak wspierać swoje dziecko w realizacji marzeń?

Poniżej znajdziecie propozycje aktywności do wykonania przez dzieci lub wspólnie z nimi. Oddajemy Wam stery! 

#MisjęFerie czas zacząć! 3, 2, 1! Start!

_____

O czym marzą dzieci? 

Pytamy dzieci o to, czy są głodne, ale czy pytamy je o ich marzenia? Znajdźcie spokojny moment, żeby porozmawiać o nich z dziećmi. Młodszym możecie zaproponować narysowanie tego, o czym marzą, starsze może będą chciały zrobić kolaż z różnych zdjęć albo specjalną tablicę na Pintereście? Pozwólcie im na samodzielne działanie. W trakcie tworzenia albo – jeśli tak będą wolały – gdy skończą, zapytajcie, czy chcą Wam opowiedzieć o tym, co przygotowały. Zainteresujcie się ich pracą, zapytajcie o szczegóły. Nie wyśmiewajcie, nie oceniajcie. Nie obawiajcie się też, że jak dziecko wypowie marzenie, to Wy powinniście je spełnić. Doceńcie to, że dziecko chce Wam o nim opowiedzieć. Przyjrzyjcie się dokładnie – o jakich potrzebach dziecka mogą świadczyć jego marzenia? A może Wy też narysujecie swoje? 

Kiedy marzenia stają się celami... 

To marzenia wyznaczają nam często cele w życiu i motywują do ich realizacji. Usiądźcie razem i porozmawiajcie z innymi domownikami o Waszych marzeniach. Może macie też jakieś wspólne marzenia? Zastanówcie się nad ich realizacją. Możecie zacząć od zadania sobie kilku pytań:

  • Jakie marzenie chcecie zrealizować? Do czego dążycie?
  • Co powinniście zrobić, aby zrealizować to marzenie?
  • Co może Wam pomóc osiągnąć te cele?
  • Co może Wam przeszkadzać w ich osiąganiu?
  • W jaki sposób możecie pokonać przeszkody na drodze do realizacji marzenia?

Wspierajcie się wzajemnie w opracowaniu planu, rozpiszcie go lub rozrysujcie. Gdy będzie zwizualizowany i umieszczony w widocznym miejscu, będzie to motywowało do działania. Wspólnie celebrujcie jego realizację.

Marzenia (i rodzice) dodają skrzydeł 

Wsparcie w realizacji marzeń to wsparcie w budowaniu samooceny i poczucia pewności siebie dziecka. Przypomnijcie sobie jakieś swoje marzenie, które udało Wam się zrealizować. Co było w tym pomocne, a co utrudniało Wam osiągnięcie celu? Opowiedzcie swoim dzieciom o tym doświadczeniu i wspólnie zastanówcie się, czy jest coś, co możecie zrobić, żeby wesprzeć swoje dziecko na drodze do realizacji jego marzeń. Porozmawiajcie z nim o tym. Być może ma na to własne pomysły.

A może tak zrobić własną Kapsułę Czasu?!

Żyjemy w czasach, w których nałożono na nas pewne ograniczenia. Szczególnie dotkliwe są te, które ograniczają naszą mobilność, i te, które uniemożliwiają nam realizację planów. Zróbcie Waszą kapsułę czasu, do której włożycie karteczki z zapisanymi marzeniami i planami, które nie mogły zostać teraz zrealizowane, a które mieliście od dawna. Mogą też być takie, które zrodziły się w Waszych głowach ostatnio. Każdy może wrzucić swoje indywidualne pomysły dotyczące jego samego. Zastanówcie się też wspólnie, które chcielibyście zrealizować razem jako rodzina.

O tym, jak ważne są marzenia i dlaczego warto o nich rozmawiać, dowiecie się z tekstu przygotowanego przez psychoterapeutkę Kamilę Becker.

_____

Czasami warto oderwać się od rzeczywistości... Niech te wyjątkowe ferie będą feriami niezwykłymi dla Was i Waszych dzieci!

Spędźcie je z nami, dzielcie się wrażeniami, podzielcie się informacją o akcji ze swoimi znajomymi! Niech ten czas zleci szybko i ciekawie!

Dajcie znać w komentarzach na Facebooku, jakie marzenia udało Wam się uchwycić i co włożycie do Waszej Kapsuły Czasu. Jesteśmy bardzo ciekawi!

 

Z pozdrowieniami!

Marta Tomaszewska 

Dyrektorka Działu Edukacji
Kulczyk Foundation

PS  Już dziś wieczorem na naszym fanpage’u na Facebooku znajdziecie propozycję ciekawej lektury na Wasz #WolnyWieczór, zaś jutro rano, punktualnie o 9, otworzymy kolejne okienko z propozycjami dla Waszych dzieci. Bądźcie z nami!