Co ma wpływ na nasze poczucie szczęścia? Mniej więcej w 50 proc. jest ono uwarunkowane genetycznie. Okoliczności życiowe, czyli to, co nas spotyka w życiu, to około 10 proc. Pozostałe 40 proc. to rzeczy, na które możemy mieć wpływ.
To, czy czujemy się szczęśliwi, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób myślimy o sobie i o relacjach z innymi. Ważne jest także, czy czujemy, że mamy wpływ na to, jak żyjemy. W budowaniu poczucia szczęścia liczą się więc: małe i większe radości, z którymi nam się kojarzą, np. przybijanie piątki, radosne podskoki, głośny śmiech; realizacja marzeń i planów, ale też chwile zapomnienia, miło spędzony czas z bliskimi. Przede wszystkim jednak ważne jest, jakie znaczenie nadamy tym chwilom. Szczęściu trzeba pomagać, a więc zacznijcie już dziś od kilku ćwiczeń.
Serce pełne radości
Przygotujecie dla każdego w rodzinie kartkę z narysowanym sercem. Porozmawiajcie o tym, kiedy czujecie się dobrze. Co sprawia wam radość? Uzupełnijcie serce swoimi odpowiedziami - spisanymi albo narysowanymi, jak chcecie. Powieście wasze serca w widocznym miejscu. Niech przypominają wam o źródłach waszej radości i o tym, jakie mają dla was znaczenie.
Co was uskrzydla
Czy jest coś, w co wkładacie całe serce? Obejrzyjcie krótki film o miłości do baletu chłopca o imieniu Byron, który mieszka w slumsach Nairobi. Niech to będzie punkt wyjścia do rozmowy z waszym dzieckiem o tym, jakie uczucia mogą przeżywać bohaterowie filmu i co może sprawiać, że tak się czują. Zastanówcie się razem, czy żeby robić coś, co sprawia przyjemność, trzeba być w tym mistrzem. Czy czasem robicie coś, co sprawia wam wielką przyjemność i nie ma znaczenia, czy jesteście w tym najlepsi? Dlaczego tak jest? Czy czasem chcielibyście podzielić się tym, co sprawia wam przyjemność z innymi? Zróbcie razem to, co wam sprawia taką radość.