#MisjaFerie! Pozwólcie sobie na... to, co chcecie!
#MisjaFerie! Trzy, dwa, jeden…
No i doczekaliśmy się końca ferii. Kiedy to minęło...? Mamy nadzieję, że to, co proponowaliśmy przez te ostatnie dni, uruchomiło coś, co zostanie z Wami i Waszymi dziećmi na dłużej. Zależało nam na tym, by pomóc Wam spędzić ten czas razem, w wartościowy sposób, przy okazji podbudując rodzinne relacje. Zachęcaliśmy Was, abyście podeszli do tego zadania z jednej strony zupełnie serio – traktując siebie, partnera, partnerkę i dzieci z empatią i wrażliwością jako równie ważnych członków rodziny i rozumiejąc, że każda i każdy z nas ma swoje granice, które należy szanować. Z drugiej strony – z przymrużeniem oka, pozwalając sobie na odrobinę szaleństwa, np. w kuchni, poprzez myślenie inaczej, czy też dając sobie przestrzeń na żarty, odpoczynek i nudę. To wszystko jest nam niezwykle potrzebne.
I, co ogromnie ważne w czasie, gdy wielu z nas, rodziców dręczą wyrzuty sumienia z powodu emocji, które nami targają, braku czasu i zmęczenia - chcieliśmy przypomnieć Wam, że naprawdę jesteście wystarczająco dobrzy!
Bo wiemy, że nie zawsze jest łatwo. Nikt przecież nie wydaje licencji na bycie rodzicem, a dzieci nie wychodzą spod jednej sztancy, zatem nie ma jednaj złotej reguły, która zawsze zadziała w wychowaniu. Jednak to, co procentuje, to budowanie relacji z dziećmi. Warto więc dołożyć starań, byście i Wy w Waszej roli, i Wasze dzieci, będąc z Wami, czuły się wartościowymi osobami, dostawały Waszą czułość i bliskość. Takie zwykłe zdawałoby się bycie razem, ma niezwykłą moc. Budowane przez lata relacje stanowią podwalinę wszystkiego i pomagają przetrwać kryzysy. Choćby takie, kiedy pojawiają się tematy wrażliwe, problemy, dziecko dorasta i stajemy się bardziej jej lub jego – jak pisał Jesper Juul – sparingpartnerem, to wtedy wraca jak bumerang to, co dawaliśmy z siebie wcześniej.
Na zakończenie ferii otwieramy przed Wami kolejne okienka z niespodziankami, które mogą być pomocne w wypełnianiu tej codziennej, bardzo ważniej, jeśli nie najważniejszej, misji #wychowanie #rodzic.
Oto, co dla Was przygotowaliśmy:
„Rodzinny kosmos” – gra planszowa dla całej rodziny na długie zimowe i krótkie letnie wieczory
Oddajemy w Wasze ręce mapę wszechświata relacji i zapraszamy do gry. Znajdziecie w niej konkretne propozycje wspólnych lub indywidualnych aktywności, które pomogą Wam z czułością rozpocząć rozmowę na ważne tematy, na które często nie mamy czasu w pędzącym świecie. Nasza gra stwarza okazje do wsłuchania się w to, co dla dzieci i dla was ważne. Chcecie zaprzyjaźnić się ze złością, zapoznać z empatią albo spojrzeć w oczy radości? Proste, ciekawe ćwiczenia, które pomogą dzieciom (ale i dorosłym) poznać świat emocji i wartości, którymi kierujemy się w życiu. Zapraszamy Was w podróż po kosmosie Waszych relacji i emocji. Wydrukujcie grę i odpalajcie swoje rakiety!
„Mądre bajki z całego świata” – 40 bajek, które czytają znani i lubiani – nie tylko na dobranoc
Jak zacząć z dzieckiem rozmowę o uczuciach i emocjach oraz sposobach ich wyrażania? Dobrym pretekstem może być wspólne czytanie czy słuchanie bajek i rozmowa o nich. Czytanie razem zbliża, a jednocześnie wycisza – tworzy się więc atmosfera sprzyjająca podjęciu nawet niełatwych tematów. Proponujemy Wam skorzystanie z „Mądrych bajek z całego świata”. To historie, które swoimi korzeniami tkwią głęboko w akcjach pomocowych Kulczyk Foundation, pokazywanych w serialu dokumentalnym „Efekt Domina”, ale dotykają tematów i wartości uniwersalnych. Bajki jak to bajki – pełne są też uczuć i emocji bohaterów, współprzeżywanych przez słuchających i czytających. Wspólne czytanie bajek i rozmowa to idealny moment na omówienie tego, co dzieje się także w Waszym życiu – jakie emocje i uczucia towarzyszą Wam i Waszym dzieciom.
Posłuchaj, przeczytaj, porozmawiaj i pobaw się z dzieckiem
„Zdrowy food truck Pani Wandy”, „Podróże Pani Wandy”, „Wycieczka po świecie food trucków” – propozycje wspólnego gotowania i jednoczesne poznawanie zasad zdrowego żywienia
Wasze dzieci za często sięgają po niezdrowe przekąski? Trudno jest Wam je namówić na zjedzenie czegoś „normalnego”? Mamy coś, co może się Wam przydać! Zapraszamy Was na przygodę kulinarną, która pomoże zachęcić dzieci, by mądrze wybierały co jedzą. Jak? Poprzez samodzielne odkrywanie wiedzy przez zabawę i eksperymenty. Pomogą w tym przygotowane przez ekspertki scenariusze, które tłumaczą także znaczenia właściwego odżywienia i nawodnienia organizmu. Dodatkowo zaproponowaliśmy kilka prostych przepisów na posiłki, które świetnie sprawdzą się jako pomysł na śniadania, zdrowe słodycze i wody smakowe. Na zdrowie!
Scenariusze i przepisy do pobrania
Zawsze jest dobry #CzasNaRelacje – dodatkowe pomysły na bycie razem w domu
Sytuacja pandemii jest wyzwaniem psychicznym zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Ograniczenie bezpośrednich kontaktów, siedzenie przez wiele godzin przed ekranem i rosnące napięcie, może mieć dla nas wszystkich nieprzyjemne konsekwencje. Ta sytuacja wymaga wyjątkowej uważności i umiejętności regulacji swoich emocji, ale też radzenia sobie z emocjami wyrażanymi przez innych. Konieczność zupełnego przeorganizowania życia rodzinnego w wielu domach jest przyczyną stresu i konfliktów. Jednocześnie jednak czasem motywuje do podjęcia rozmowy o tym, co naprawdę ważne, o potrzebach i granicach, sposobach na radzenie sobie z uczuciami i emocjami, skutecznych sposobach komunikacji. Niech to będzie prawdziwy #czasnarelacje – na ich wzmacnianie, rozwijanie, a jeśli jest taka potrzeba, to budowanie od podstaw.
Artykuły "Czas na relacje" dostępne są tutaj
Teksty z akcji „Czułość i wolność” na Wasz wolny wieczór i nie tylko
Z uwagą i czułością przyglądamy się naszym relacjom – tym rodzinnym i tym z nami samymi – aby je uporządkować i z nową energią tworzyć świat po pandemii. Rozmawiamy o lękach, które towarzyszą wielu z nas, o podziale obowiązków i pomysłach na to, jak przygotować siebie i swoich najbliższych na potrzebne zmiany. Chcemy tworzyć nową, bardziej sprawiedliwą rzeczywistość, dlatego zachęcamy Was do rozmowy o wolności kobiet w sferze świadomości, cielesności i bytu.
Artykuły z akcji "Czułość i wolność" dostępne są tutaj
Cieszymy się, że zaprosiliście nas do swoich domów w te (nie)zwykłe ferie. Podzielcie się z nami swoimi refleksjami i historiami, jak Wam było i co się wydarzyło. Z czego skorzystaliście, co przyniosło ciekawe efekty, a co Was zaskoczyło? Powiedzcie nam też, czego jeszcze byście potrzebowali. To dla nas naprawdę ważne. Pamiętajcie, że jesteśmy tu dla Was.
Pamiętajcie też o trwających konkursach:
na zdjęcie z Waszego wspólnego gotowania
Dziękujemy za tych kilkanaście dni razem! Do zobaczenia!
Załoga akcji #MisjaFerie w składzie: Dorota Kuszyńska, Justyna Kwiecień, Anna Samsel, Marta Tomaszewska.
Gotowanie na żywo zorganizowały: Wioletta Szafryna i Agnieszka Szewczyk, a gotowała z Wami Aneta Łańcuchowska.
Grafiki akcji przygotowały: Paulina Kowalska, Alicja Rotfeld-Paczkowska.
Do startu pomógł się przygotować Mateusz Kamil Roszak.
Dobrego ducha w całość tchnął Przemysław Pohrybieniuk.