#MisjaFerie! Pozwólcie sobie na... kreatywność w kuchni

Witajcie dwunastego dnia akcji #MisjaFerie!  

Jeszcze tylko pięć dni do końca ferii. Jak się czujecie? Gotowi trochę poeksperymentować? Dzisiaj zapraszam Was do kreatywności w kuchni przy tworzeniu pysznych i zdrowych posiłków! Już o 17:00 na naszym profilu dołączcie do gotowania na żywo. Przepis i informacje, co przygotować, znajdziecie tutaj.

Nie obawiajcie się próbować nowych smaków i łączyć je w niezwykłe kombinacje!  Zaproście dzieci do ubrudzenia się. Wy też z kuchni nie wyjdźcie zupełnie czyści ;-) 

Z tego artykułu dowiecie się:

Dlaczego bez śniadania ani rusz – jak ważny jest pierwszy posiłek dnia. 

Jak zorganizować wspólne gotowanie – bo każdy może to robić! 

Jak przygotować wody smakowe?

Gotowi?!

___ 

Wspólne posiłki to dla budowania relacji bardzo ważny czas. Uwierzycie, że badania naukowe udowodniły, że wpływają nawet na lepsze osiągnięcia szkolne? Przy stole nie tylko wymieniamy się informacjami, ale dajemy sobie szansę na głęboką, prawdziwą rozmowę. Zaplanujcie choć jeden wspólny posiłek w ciągu dnia, a jeśli to niemożliwe, choć sobotni lub niedzielny obiad. Na ten czas odłóżcie telefony, wyłączcie telewizor. Niech te zasady dotyczą wszystkich bez wyjątku. To zwyczaj, który warto wprowadzić, a korzyści będą nie do przecenienia.  

 

Na dobry początek: owsianka czy kanapka 

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. To pierwszy posiłek spożywany po długiej przerwie nocnej i jednocześnie przed rozpoczęciem aktywnego dnia. Zbilansowane śniadanie poprawia pamięć, koncentrację i efektywność. Dbajmy więc, by z niego nie rezygnować. 

Kto i jakie śniadania je na świecie? Razem poszukajcie odpowiedzi na to pytanie. A potem przygotujcie wspólnie najsmaczniejsze i najzdrowsze śniadanie dla siebie. Inspiracji na zdrowy początek dnia poszukajcie w przepisach „Jedz zdrowo!”

 

Mamo! Co na obiad? 

Większość wychowywanych w naszej kulturze – nawet bardzo małych – dzieci jest głęboko przekonana, że mamy gotują obiady, ojcowie naprawiają zepsuty kran. Zastanawialiście się skąd się to bierze i czy może warto coś zmienić?  

Pomyślcie o tym, bo wspólne gotowanie może być jeszcze ciekawsze niż tylko wspólne jedzenie. Zaproście całą rodzinę do zaplanowania rodzinnego menu. Jakie lubicie potrawy? Co wam najbardziej smakuje? Czego chcielibyście spróbować? Podzielcie się tymi informacjami, a następnie określcie sobie zadania. Ktoś zrobi zakupy, inna osoba obierze ziemniaki na zapiekankę, a kolejna może przygotować sos. To piękny przykład gry zespołowej! W końcu gracie do jednej bramki, każdy z was chce zaspokoić głód. Bawcie się smakami, testujcie! Poszalejcie w kuchni! Może następnym razem dziecko zapyta co ugotować? ;) 

A na deser możecie przygotować pyszną chałkę. Zapytacie, jak? Mamy dla Was przepis!

 

Coś zdrowego i smacznego

Macie ochotę przygotować już dziś coś pysznego? Zapraszam Was na wydarzenie live na Facebooku - Kreatywne gotowanie z Wandą! Bądźcie z nami o 17.00, przygotujcie kilka warzyw, umyjcie ręce i do dzieła! Wanda wyjaśni wszystko krok po kroku, tak byście i Wy, i Wasze dziecko mogli przyrządzić smakowitą niespodziankę na kolację :-). 

 

A kiedy chce się pić 

Nie potraficie zacząć dnia bez kawy? W te chłodne dni przyjemnie rozgrzewa gorąca herbata? Jednak pragnienie zawsze najlepiej gasi woda. Zapotrzebowanie na wodę ma charakter indywidualny i może różnić się w zależności od wieku, aktywności fizycznej, temperatury otoczenia i wilgotności powietrza. Woda może być też źródłem elektrolitów, szczególnie w przypadku wody mineralnej. Jej smak możemy uatrakcyjnić. Wody smakowe? Nic trudnego! Poczytajcie, jak najlepiej ugasić pragnienie i jak przygotować wody smakowe.  

___ 

 

Oczami wyobraźni widzimy to pobojowisko w Waszej kuchni po wspólnym gotowaniu;-) Pamiętajcie jednak, że wspólne gotowanie to i wspólne sprzątanie! Nie dajcie się wywinąć innym, zaangażowanym w tę zabawę, bo pomóc może nawet najmłodszy jej uczestnik lub uczestniczka. Tak, wiemy, że zrobilibyście/ zrobiłybyście to lepiej, ale pytanie, co przyniesie więcej korzyści dla wszystkich?  

 

Już jutro zapraszamy o 9 na nasz fanpage i kolejny temat dnia. Dziś wieczorem oczywiście znajdziecie tam jeszcze ciekawy tekst na dobranoc.  

 

I piszcie do nas, chętnie się dowiemy, jaką kreatywnością wykazujecie się w kuchni!  

 

Z pozdrowieniami! 

Marta Tomaszewska 

Dyrektorka Działu Edukacji  

Kulczyk Foundation 

Autor:

Zespół Edukacji Kulczyk Foundation

#MisjaFerie – działamy!

Tak jak Wasze dzieci liczyły dni do Gwiazdki, codziennie otwierając kolejne okienko kalendarza adwentowego, tak zapewne Wy będziecie odliczać dni do końca tych niezwykłych ferii. Chcielibyśmy towarzyszyć Wam w tym czasie, bo sami jesteśmy rodzicami i doskonale wiemy, że nie jest łatwo.

Opracowaliśmy z myślą o Was #MisjęFerie. Codziennie będziemy proponować coś na poprawę samopoczucia – Waszego i Waszych dzieci. Jest trudno, ale kto powiedział, że czasem nie może być całkiem przyjemnie, a nawet zabawnie?!

Wszyscy wiemy, że te ferie nie będą zwykłe. Sprawmy, żeby były NIEZWYKŁE! Wspólnie wyruszmy na podbój ferii! 

Spędźcie je z nami, dzielcie się wrażeniami, podzielcie się informacją o akcji ze swoimi znajomymi! Niech ten czas zleci szybko i ciekawie!

 

Powiązane materiały warte chwili

#MisjaFerie! Pozwólcie sobie na... ciekawość

Każde kolejne pytanie „Mamo, a dlaczego…” czy „Tato, a jak…” sprawia, że macie ochotę uciec z krzykiem? Jeżeli Waszemu dziecku udało się doprowadzić do takiego stanu… to dobrze! Ciekawość dziecka, ta wiecznie niezaspokojona, bo zawsze pociągająca za sobą kolejne pytanie „a dlaczego?”, jest prawdziwym skarbem. Trochę wyczerpującym wyzwaniem dla otoczenia, ale pozwalającym dziecku na poznawanie i tworzenie obrazu otaczającego je świata. A dla nas, dorosłych to okazja do przypomnienia sobie, w jak niezwykłym świecie żyjemy i ponownego zachwytu nad nim. Jak ważna jest ciekawość - o tym w kolejnym dniu #MisjiFerie, w której podpowiadamy jak ciekawie może nam być w ferie z naszymi dziećmi.

Dowiedz się więcej

#MisjaFerie! Pozwólcie sobie na... wolność

Żyjemy razem, pod wspólnym dachem, ważne więc, żebyśmy umieli się porozumieć. Również w kwestii tego, co wolno, a czego nie wolno w naszym domu. Moja wolność kończy się przecież tam, gdzie zaczyna się wolność drugiej osoby. Dom powinien być bezpiecznym miejscem, aby tej wolności doznawać i uczyć się, jak odpowiedzialnie z niej korzystać. Naszą akcją #MisjaFerie chcemy Was zachęcić do przyglądania się i rozmawiania z dziećmi na ważne tematy, a wolność jest jednym z nich.  

Dowiedz się więcej