#MisjaFerie! Pozwólcie sobie na... odpoczynek

Witajcie w dziesiątym dniu naszej akcji #MisjaFerie

Choć ten czas, w założeniu, jest odpoczynkiem dla uczennic i uczniów, to mamy nadzieję, że i Wy, dorośli, nie zapominacie też o zadbaniu o swoją potrzebę relaksu i oderwania się od codziennych wyzwań. Pamiętajcie – odpoczynek to nie fanaberia, to po prostu konieczność.  

Zatem, zasiądźcie wygodnie w fotelu i poświęćcie kilka minut na wspólną z nami refleksję na tym tematem ;-)  

__

Zaplanujcie świadomy wspólny odpoczynek 

Wymyślcie razem z dzieckiem jak najwięcej sposobów relaksującego spędzania czasu ze sobą. W obecnej sytuacji wymaga to dodatkowej kreatywności, ale warto pogłówkować. Niektóre najbardziej szalone nawet pomysły, mogą przekształcić się w możliwe do zrealizowania działania. Pamiętajcie, żeby uwzględnić potrzeby i propozycje wszystkich członków rodziny. 

Zapiszcie swoje pomysły i umieśćcie w widocznym miejscu. Prawdopodobnie nie uda się Wam od razu zrealizować całej listy. Wybierzcie, np. jedną rzecz dziennie lub ustalcie, że jednego dnia zajęcie wybiera rodzic, drugiego dnia dziecko. I tak na zmianę. Ważne, żeby była to aktywność przyjemna dla wszystkich. 

Naładujcie swoje baterie 

Ciągłe przebywanie razem może sprawić, że zamarzy się Wam chwila odosobnienia. Każdy potrzebuje złapać głębszy oddech i odpocząć. Zastanówcie się nad tym, co naprawdę Was wzmacnia, a nie tylko odcina od domowników. Może to choć kilkanaście minut ćwiczeń fizycznych? Gorąca kąpiel? Dobra książka? Uważnie wysłuchany koncert? Albo po prostu nicnierobienie?Zróbcie listę swoich „doładowań” i zaproponujcie to też pozostałym domownikom. Razem ustalcie, jak możecie się wspierać i pomagać drugiej osobie wygospodarować czas tylko dla siebie. Omówcie też zasady, bo jeśli ktoś potrzebuje relaksującej kąpieli, to pukanie do drzwi co 5 minut z jakimś pytaniem, odbierze temu sens.  

Pamiętajcie, że Wasz poziom energii przekłada się bezpośrednio na energię w domu i wzajemną wyrozumiałość. Niech doładowanie Waszych akumulatorów stanie się ważną pozycją w tygodniowym planie zajęć. 

Losowanie przyjemności 

Dbanie o siebie nawzajem wzmacnia poczucie więzi i pomaga przetrwać trudny czas. Jednym ze sposobów na podjęcie rozmowy o tym, czego każdy z Was potrzebuje, aby odbudować siłę, może być zabawa w losowanie przyjemności. 

Rozlosujcie między siebie karteczki ze swoimi imionami. Ten, kto wylosuje daną osobę, zrobi tego dnia coś, co sprawi wylosowanej osobie przyjemność. Warto trochę pokombinować, ale też można wprost zapytać osobę, którą wylosowaliśmy, co sprawi jej przyjemność – to dobry punkt wyjścia do rozmowy o tym, jakie są indywidualne potrzeby każdego domownika. Czasami nawet nie domyślamy się, jak niewiele trzeba, aby zrobić komuś przyjemność. Na koniec dnia porozmawiajcie ze sobą, jak się czuliście, sprawiając drugiej osobie przyjemność, i jak się czuliście, gdy ktoś robił coś dla Was. Możecie takie losowanie robić np. przez najbliższy tydzień. A może zostanie to z Wami na dłużej? Zachęcam!

__ 

Zadziwiające, jak wiele zawsze znajdujemy powodów, aby nie odpocząć. Przecież ciągle mamy coś na głowie, tyle rzeczy do zrobienia, no bo jeśli nie ja, to kto…? Pytanie jednak, czy łatwiej ściąć drzewo tępą czy ostrą piłą? Nie wiem jak Wy, ale ja się biorę za ostrzenie swojej piły! A jakie Wy macie plany na dziś? Czekamy na Wasze zdjęcia z ferii w pandemii na naszym profilu na Facebooku pod postem konkursowym!

Zajrzyjcie też do nas jutro o 9 i zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy. Po 20 zaś pojawi się specjalny artykuł na Wasz #WolnyWieczór.

 

Z pozdrowieniami! 

Marta Tomaszewska 

Dyrektorka Działu Edukacji  

Kulczyk Foundation 

Autor:

Zespół Edukacji Kulczyk Foundation

#MisjaFerie – działamy!

Tak jak Wasze dzieci liczyły dni do Gwiazdki, codziennie otwierając kolejne okienko kalendarza adwentowego, tak zapewne Wy będziecie odliczać dni do końca tych niezwykłych ferii. Chcielibyśmy towarzyszyć Wam w tym czasie, bo sami jesteśmy rodzicami i doskonale wiemy, że nie jest łatwo.

Opracowaliśmy z myślą o Was #MisjęFerie. Codziennie będziemy proponować coś na poprawę samopoczucia – Waszego i Waszych dzieci. Jest trudno, ale kto powiedział, że czasem nie może być całkiem przyjemnie, a nawet zabawnie?!

Wszyscy wiemy, że te ferie nie będą zwykłe. Sprawmy, żeby były NIEZWYKŁE! Wspólnie wyruszmy na podbój ferii! 

Spędźcie je z nami, dzielcie się wrażeniami, podzielcie się informacją o akcji ze swoimi znajomymi! Niech ten czas zleci szybko i ciekawie!

 

Powiązane materiały warte chwili

#MisjaFerie! Pozwólcie sobie na... ciekawość

Każde kolejne pytanie „Mamo, a dlaczego…” czy „Tato, a jak…” sprawia, że macie ochotę uciec z krzykiem? Jeżeli Waszemu dziecku udało się doprowadzić do takiego stanu… to dobrze! Ciekawość dziecka, ta wiecznie niezaspokojona, bo zawsze pociągająca za sobą kolejne pytanie „a dlaczego?”, jest prawdziwym skarbem. Trochę wyczerpującym wyzwaniem dla otoczenia, ale pozwalającym dziecku na poznawanie i tworzenie obrazu otaczającego je świata. A dla nas, dorosłych to okazja do przypomnienia sobie, w jak niezwykłym świecie żyjemy i ponownego zachwytu nad nim. Jak ważna jest ciekawość - o tym w kolejnym dniu #MisjiFerie, w której podpowiadamy jak ciekawie może nam być w ferie z naszymi dziećmi.

Dowiedz się więcej

#MisjaFerie! Pozwólcie sobie na... swoje zdanie

Każdy z nas ma swoje zdanie, nawet jeśli go nie wypowiada. Zgadzacie się? Nasze zdanie ujawnia się w tym, co i jak mówimy, jakich przekonań się trzymamy, a jakie odrzucamy. Nie zawsze jednak mamy odwagę wyrażać własne zdanie. Podobnie jest z dziećmi. Dla nich potrzeba przynależności bywa silniejsza od krytycznego myślenia. Jak uczyć je odwagi w wyrażaniu własnych opinii? Dziś w ramach #MisjaFerie podpowiemy jak i zaproponujemy kilka pomocnych aktywności.

Dowiedz się więcej

#MisjaFerie! Pozwólcie sobie na... okazywanie emocji

Często zakładamy, że inni wiedzą, co czujemy. Ale przecież w każdym z nas dana sytuacja może uruchomić nieco inne emocje. Ba, nawet te same emocje możemy wyrażać w różny sposób. Stąd już tylko krok do frustracji i nieporozumień.  W kolejnej odsłonie akcji #MisjaFerie, w której podpowiadamy, jak w wartościowy sposób, spędzić czas z dziećmi, zapraszamy Was do poszukania takich sposobów wyrażania emocji, które będą akceptowalne i zrozumiałe dla całej rodziny – bez względu na to, czy to będzie radość czy złość! Obiecujemy, poczujecie różnicę! 

Dowiedz się więcej