Zmiana

Zmiana zaczyna się od nas! – mówi Marta Florkiewicz-Borkowska w swoim artykule Możesz zmieniać świat! O odwadze, zaangażowaniu i budowaniu poczucia sprawczości. I do tego właśnie chcemy Was namawiać. Bo gdy my sami odważymy się przyjrzeć się swoim przekonaniom, sposobom działania i reagowania na różne sytuacje, możemy dostrzec, co nas ogranicza i trzyma w zapętleniu ciągle powtarzających się i wywołujących frustrację sytuacji. Może to poczucie, że jako nauczyciel(-ka) musisz być wszechwiedzący(-ca), wszystko planować i trzymać się ściśle programu? Albo obawa przed popełnieniem błędu i byciem ocenianym(-ną)? Być może jednak uznacie, że chociaż w pewnym stopniu jesteście w stanie coś sobie odpuścić. A co wtedy zyskacie? Więcej wolności i pola do działania, szansę na czerpanie większej przyjemności z towarzyszenia swoim uczennicom i uczniom w poznawaniu przez nich świata i samych siebie, a także poczucie głębokiego sensu swojej nauczycielskiej pracy.

Tym, co nam może pomóc albo przeszkodzić w zmianie, jest nastawienie. Od lat jego wpływ na to, jak sobie radzimy, też w edukacji, bada prof. Carol Dweck. W tekście Jak odpowiednie nastawienie do wyzwań pomaga nam osiągnąć sukces Dorota Kuszyńska przedstawia najważniejsze wnioski i zalecenia wynikające z badań amerykańskiej psycholog. Nastawienie na rozwój zwiększa szanse na sukces i umożliwia pełniejsze wykorzystanie życiowego potencjału. Zgadnijcie, co się w takim podejściu przydaje?... Tak! Większa gotowość na błędy czy niepowodzenia i wyciąganie z nich wniosków dla lepszego planowania nowych rozwiązań. Gdy utkniemy w nastawieniu na trwałość, ryzyko jest czymś, czego się unika. Jednak zmiana zazwyczaj wiąże się z ryzykiem. A jakie Wy macie nastawienie? Przeczytajcie, a być może… coś dla Was ważnego się zmieni.

A na koniec, jeśli już odkryliście/odkryłyście w sobie potrzebę i gotowość zmian, to sprawdźcie, czy Wasza garderoba jest z Waszymi planami w zgodzie. O tym, jakie ma to znaczenie, przeczytajcie w rozmowie z Sylwią Antoszkiewicz Jak cię widzą, tak cię piszą, więc co chcesz powiedzieć światu?

Zatem skoro pandemia zmieniła reguły gry, może czas zmienić i nasze? Bo jeśli nie teraz, to kiedy będzie ku temu lepszy powód? Gotowi/gotowe na zmianę?

Zmiana - broszura

Nastawienie na rozwój - plakat

Powiązane materiały warte chwili

Jak osobisty ból może nam pomóc uruchomić zmianę społeczną?

Zmiany społecznej nie dokonuje się na podstawie liczb. Uruchamia się ją wychodząc do ludzi, starając się zrozumieć, jak oni żyją i jak podejmują niektóre decyzje – mówił Catalina Escobar, działaczka społeczna i założycielka szkoły dla nieletnich matek Juanfe w Kolumbii. W czasie Forum podzieliła się ona swoimi doświadczeniami w przezwyciężaniu negatywnego odbioru społecznego w pracy z wykluczonymi. Przekazała również przydatne wskazówki na temat tego, skąd czerpać pewność siebie w działalności edukacyjnej.

Dowiedz się więcej

Możesz zmieniać świat! O odwadze, zaangażowaniu i budowaniu poczucia sprawczości

Wyobraź sobie, że siedzisz na leżaku, promienie słońca delikatnie ogrzewają ci twarz, lekki wiatr rozwiewa twoje włosy, do uszu dociera świergot ptaków i odgłos koników polnych. Beztrosko oddajesz się tej chwili, nie myślisz o niczym szczególnym, uśmiechasz się do siebie i cieszysz się przeżywanym momentem. Nagle w tle, gdzieś z oddali, z czyjegoś odbiornika radiowego dobiega do ciebie energetyczny fragment piosenki „you can change the world”. Wtedy właśnie uświadamiasz sobie, że tak, to prawda! Możesz zmieniać świat. Masz tę moc!

Dowiedz się więcej

Moja prawa, czyli twoja lewa. Jak punkt widzenia zmienia sposób myślenia?

Sposób widzenia świata przez dziecko jest inny od naszego nie tylko dlatego, że jest młodsze i mniej doświadczone. Także dlatego, że jest po prostu niższe. Zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest widzieć wszystko z wysokości metra?

Dowiedz się więcej