Zmiana zaczyna się od nas! – mówi Marta Florkiewicz-Borkowska w swoim artykule Możesz zmieniać świat! O odwadze, zaangażowaniu i budowaniu poczucia sprawczości. I do tego właśnie chcemy Was namawiać. Bo gdy my sami odważymy się przyjrzeć się swoim przekonaniom, sposobom działania i reagowania na różne sytuacje, możemy dostrzec, co nas ogranicza i trzyma w zapętleniu ciągle powtarzających się i wywołujących frustrację sytuacji. Może to poczucie, że jako nauczyciel(-ka) musisz być wszechwiedzący(-ca), wszystko planować i trzymać się ściśle programu? Albo obawa przed popełnieniem błędu i byciem ocenianym(-ną)? Być może jednak uznacie, że chociaż w pewnym stopniu jesteście w stanie coś sobie odpuścić. A co wtedy zyskacie? Więcej wolności i pola do działania, szansę na czerpanie większej przyjemności z towarzyszenia swoim uczennicom i uczniom w poznawaniu przez nich świata i samych siebie, a także poczucie głębokiego sensu swojej nauczycielskiej pracy.
Tym, co nam może pomóc albo przeszkodzić w zmianie, jest nastawienie. Od lat jego wpływ na to, jak sobie radzimy, też w edukacji, bada prof. Carol Dweck. W tekście Jak odpowiednie nastawienie do wyzwań pomaga nam osiągnąć sukces Dorota Kuszyńska przedstawia najważniejsze wnioski i zalecenia wynikające z badań amerykańskiej psycholog. Nastawienie na rozwój zwiększa szanse na sukces i umożliwia pełniejsze wykorzystanie życiowego potencjału. Zgadnijcie, co się w takim podejściu przydaje?... Tak! Większa gotowość na błędy czy niepowodzenia i wyciąganie z nich wniosków dla lepszego planowania nowych rozwiązań. Gdy utkniemy w nastawieniu na trwałość, ryzyko jest czymś, czego się unika. Jednak zmiana zazwyczaj wiąże się z ryzykiem. A jakie Wy macie nastawienie? Przeczytajcie, a być może… coś dla Was ważnego się zmieni.
A na koniec, jeśli już odkryliście/odkryłyście w sobie potrzebę i gotowość zmian, to sprawdźcie, czy Wasza garderoba jest z Waszymi planami w zgodzie. O tym, jakie ma to znaczenie, przeczytajcie w rozmowie z Sylwią Antoszkiewicz Jak cię widzą, tak cię piszą, więc co chcesz powiedzieć światu?
Zatem skoro pandemia zmieniła reguły gry, może czas zmienić i nasze? Bo jeśli nie teraz, to kiedy będzie ku temu lepszy powód? Gotowi/gotowe na zmianę?