Scenariusze 6-9 lat - edycja 3

Porozmawiajmy o wartościach

Wyrażanie siebie | Kenia

Czym jest autoekspresja? Jak ważne jest robienie rzeczy, które nas cieszą i nie szkodzą innym, dzięki którym możemy pokazać, co czujemy, co myślimy, na czym nam zależy? W czasie zajęć wspólnie zastanowicie się, czy zawsze musimy być profesjonalistami w tym, co robimy, by to robić i czerpać z tego radość.

W czasie zajęć dzieci zapoznają się z historią z Kenii. W slumsach Nairobi prowadzone są zajęcia baletu, które mają zaskakująco dobry wpływ na rozwój dzieci i ich motywację do nauki, choć mogą się wydawać zbytkiem w miejscu, gdzie większość ludzi zmaga się z ubóstwem. Ten przykład pokazuje, że ogromna radość i satysfakcja płynące z zajęć umożliwiających wyrażanie siebie, niezależnie od talentu czy predyspozycji, mogą znacząco zwiększyć gotowość dzieci do podejmowania wyzwań, z którymi muszą się mierzyć, oraz ich wytrwałość w działaniu.

 

Cel główny

  • Zwrócenie uwagi uczniów na to, czy jest autoekspresja – wyrażanie siebie przejawiające się w podejmowaniu działań sprawiających radość.

Cele szczegółowe

Uczeń:

  • opowiada o swoich zainteresowaniach i ich roli w jego życiu;
  • dostrzega, że uczenie się czegoś nowego daje radość;
  • rozumie, że można podejmować różne aktywności dla przyjemności;
  • rozumie, że można robić różne rzeczy, nie rywalizując z innymi (nie musi być najlepszy, ani nawet lepszy od innych w tym, co robi);
  • wie, że może wyrażać siebie w taki sposób, jaki jest dla niego satysfakcjonujący (nie musi być w tym doskonały).

Materiały do pobrania ×
Scenariusz .pdf - POBIERZ
Informacja dla rodziców i opiekunów .pdf - POBIERZ
List od Samuela .pdf - POBIERZ
Serce - karta pracy .pdf - POBIERZ
Kalambury „Wyrażam siebie” – materiał dodatkowy .pdf - POBIERZ
Nauczać to znaczy przekazać coś więcej niż wiedzę