Jak znaleźć dobry moment na rozmowę o uczuciach i emocjach z dziećmi?

Jak wprowadzić do naszych codziennych planów rozmowę o uczuciach i emocjach oraz sposobach ich wyrażania? Dobrym pretekstem może być wspólne czytanie czy słuchanie bajek i rozmowa o nich. Czytanie razem zbliża, a jednocześnie wycisza – tworzy się więc atmosfera sprzyjająca podjęciu nawet niełatwych tematów. Proponujemy Wam skorzystanie z „Mądrych bajek z całego świata”. To historie, które swoimi korzeniami tkwią głęboko w akcjach pomocowych Kulczyk Foundation, pokazywanych w serialu dokumentalnym „Efekt Domina”. To te same kraje, te same problemy, w sensie wartości, o które warto, trzeba walczyć, o których warto rozmawiać. Bajki jak to bajki – pełne są też uczuć i emocji bohaterów, współprzeżywanych przez słuchających i czytających. Wspólne czytanie bajek i rozmowa to idealny moment na omówienie tego, co dzieje się także w Waszym życiu – jakie emocje przeżywają Wasze dzieci, jakie i Wam towarzyszą uczucia.

Jak zacząć?

  1. Wybierzcie bajkę pasującą do tematu, który chcecie poruszyć – czy to będzie poczucie wdzięczności, zazdrość czy niepoddawanie się, kiedy coś nie wychodzi. Wszystkie bajki, które znajdziecie poniżej, oznaczone są poruszanymi w nich zagadnieniami kluczowymi i udostępnione w formie utworów audio (czytanych przez znane osoby) i tekstów do samodzielnego czytania.
  2. Do każdej przygotowana jest propozycja pytań do rozmowy z dzieckiem (na końcu tekstu bajki). Te pytania to inspiracja – możecie wymyślić inne, które pomogą Wam poruszyć ważny dla Was temat Postarajcie się prowadzić rozmowę tak, by wyeksponować najważniejszy wątek podjęty w bajce np. współpracy z drugim człowiekiem (o skrzatach z Kolumbii), nieoceniania innych ludzi (historia Prana z Indii), niekrzywdzenia (o które upominała się bohaterka bajki z Suazi/eSwatini) czy doceniania tego, co się ma (o czym przekonują się Naima i Maisa z Bangladeszu).
  3. Możecie też skorzystać z zadań, kolorowanek i łamigłówek przygotowanych do zabawy po wysłuchaniu bajki – znajdziecie je w części „pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki”.

Życzymy Wam wzmacniających rozmów i dobrego czasu razem!

 

„Mądre bajki z całego świata”

Bajka dla bocianka, czyli o tym, że wielkie marzenia dają nam siłę

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Zastanawialiście się kiedyś, po co nam marzenia? Chyba najlepiej mógłby opowiedzieć o tym bohater tej bajki – malutki bocian, który urodził się tak słaby, że nie miał siły nawet otworzyć dzióbka, żeby jeść. Wszystko zmieniło się jednak, kiedy mama opowiedziała mu bajkę właśnie o marzeniach. Chcecie posłuchać?

Zagadnienia kluczowe: marzenia, cele, moc opowieści, wzmacnianie

 

Bajka o króliku i krabie

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Poznajcie królika, któremu wydawało się, że jest tak sprytny, że jest w stanie przechytrzyć wszystkich i zawsze wygrać. Czy jednak udała mu się taka sztuczka z mądrym i pracowitym krabem? Posłuchajcie bajki i pomyślcie, czy lepiej współpracować i uczciwie się dzielić, czy też chcieć za wszelką cenę wygrać i zagarnąć dla siebie wszystko?

Zagadnienia kluczowe: współpraca, uczciwość, pracowitość, spryt, rywalizacja, dzielenie się, nieuczciwość, oszustwo

 

Brawo Libi, czyli o tym, że warto zawsze być sobą

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia zdaje sobie sprawę z tego, że różni się od tych, których lubi czy podziwia, z kim chciałby się bawić. Czasami nawet żałujemy, że nie jesteśmy jak oni i chcemy się do nich upodobnić, myśląc, że dzięki temu nas bardziej polubią. Ale to nie tędy droga! Co z tym zrobić? Opowie Wam o tym mała hienka Libi. Posłuchajcie…

Zagadnienia kluczowe: akceptowanie siebie, bycie sobą, różnorodność, docenianie, przyjaźń, wdzięczność

 

Furaha i dobroczynne motyle

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Wiecie, co znaczy imię „Furaha”?... Nadzieja! I ta bajka jest właśnie o tym, co niesie nadzieję. Pewnego dnia w jednej z zambijskich wiosek Furaha i jego przyjaciółka Prudence znaleźli dziwnego motyla. Ponieważ nie mógł on latać, chłopiec pomógł mu odnaleźć rodziców. Okazało się, że to dziecko wyjątkowych stworzeń – Opiekunów Bawełny. W zamian za pomoc w połączeniu rodziny motyle przekazały chłopcu niezwykły dar, który odmienił życie nie tylko jego samego, ale i innych mieszkańców wioski. Chcecie wiedzieć, co to za skarb? Posłuchajcie bajki!

Zagadnienia kluczowe: pomoc, cierpliwość, nauka, mądre pomaganie

 

Jak Basia ptaki szczęścia uratowała

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Mała Basia z troską opiekowała się jajeczkami, z których miały wylęgnąć się ptaki szczęścia. To było ważne zadanie powierzone jej przez Ptasią Wróżkę! I udało się – ptaki szczęścia przyszły na świat, a ten stał się weselszy. Magia? A może siła gorącego serca dziewczynki, która poczuła się odpowiedzialna?

Bajka o Basi i ptakach szczęścia jest punktem wyjścia do rozmowy o szczęściu, radości i dbaniu o radość drugiego człowieka.

Zagadnienia kluczowe: szczęście, radość, dbanie o szczęście innych

Scenariusz zajęć

 

Jak biały słonik zawstydził małpy

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Nie wolno śmiać się z kogoś i go lekceważyć, dlatego że wygląda inaczej niż my. Wyrządzamy takiej osobie wielką krzywdę. Djimon był słoniem, tyle że białym. Wyróżniający go kolor był źródłem wielu przykrości. Zwierzęta przekonały się jednak, że warto mieć go za przyjaciela. Liczy się wnętrze, a nie kolor skóry!

Bajka o białym słoniku staje się punktem wyjścia do rozmowy o różnorodności, szacunku, tolerancji i akceptacji.

Zagadnienia kluczowe: różnorodność, szacunek, tolerancja, akceptacja

Scenariusz zajęć

 

Jak bocianek spotkał Azzama na greckiej plaży

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Bocianek ze swą mamą lecieli na zimę do ciepłych krajów. Traf chciał, że na greckiej wyspie bocianek zaprzyjaźnił się z chłopcem, który nie uciekał przed zimnem, ale przed wojną. Jeden ruszył tam, gdzie jest ciepło, a drugi tam, gdzie nie burzą domów, a mali chłopcy mieszkają ze swoimi mamami.

Bajka o bocianku, który spotkał Azzama, staje się punktem wyjścia do rozmowy o wojnie i zagrożeniu.

UWAGA: Ta bajka rekomendowana jest dla starszych dzieci.

Zagadnienia kluczowe: wojna, zagrożenie, pokój, powody opuszczania domu

Scenariusz zajęć

 

Jak chłopiec, który żył na ulicy, wzbił się wysoko w powietrze

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Posłuchaj nawiązującej do bajki piosenki „Gra” – śpiewa Ewa Konstancja Bułhak

Czasami nie mamy wpływu na sytuację, w jakiej się znajdujemy, ale nie warto tracić ducha! Pran, chłopiec, który urodził się w rodzinie niedotykalnych w Kalkucie, nie poddawał się i nie obrażał. Mimo że było mu ciężko, cały czas szukał sposobu, żeby zmienić swój los. Gotowość do pomocy innym i odwaga płynąca z serca pomogły mu dokonać cudu!

Bajka o chłopcu, który żył na ulicy staje się punktem wyjścia do rozmowy o szacunku dla siebie i innych, niezniechęcaniu się, gotowości do pomocy i unikaniu ocen.

Zagadnienia kluczowe: szukanie rozwiązań, szacunek dla siebie i innych, wytrwałość, niezniechęcanie się, gotowość do pomocy, unikanie ocen

Scenariusz zajęć dla dzieci 3-6 lat6-9 lat

 

Jak chmurka poprosiła dzieci o pomoc

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Jeśli ktoś nie chce się z Wami bawić, to nie oznacza od razu, że jest niekoleżeński. Jeżeli lepiej tę osobę poznacie, to może się okazać, że ma problem, który możecie pomóc mu rozwiązać. Dokładnie tak było z Clarą i jej kolegami. Dzieciom pomogła… chmurka.

Bajka o chmurce staje się punktem wyjścia do rozmowy o życzliwości, sytuacji życiowej i potrzebach innych ludzi, unikaniu ocen i pomaganiu.

Zagadnienia kluczowe: życzliwość, sytuacja życiowa innych ludzi, potrzeby innych ludzi, unikanie ocen, pomaganie

Scenariusz zajęć

 

Jak dwa kangury o mało jednego lasu nie zadeptały

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Jak to jest, że gdy w naszym życiu pojawiają się trudności, to kłócimy się zamiast współpracować? Bajka opowiada o dwóch kangurach drzewnych, które toczyły spory o wszystko. Potrzeba było czarów, by nawzajem ujrzały swoje myśli i uczucia!

Bajka o dwóch kangurach staje się punktem wyjścia do rozmowy o kłótni, zgodzie, porozumieniu i kompromisie.

Zagadnienia kluczowe: kłótnia, spór, oskarżanie, zgoda, porozumienie, kompromis

Scenariusz zajęć

 

Jak José zaczął cenić swoje córki

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

José żartował ze swoich córek, że nie potrafią nic zrobić. Pomstował też, że nie ma syna. Trzeba było czarów, by wreszcie musiał zdać się na kobiety. José przekonał się wówczas, że potrafią równie dużo, co on. Chodzące drzewo nauczyło go doceniać własne córki. Nie można oceniać przecież ludzi po tym, jakiej są płci.

Bajka o tym, jak José zaczął cenić swoje córki staje się punktem wyjścia do rozmowy i talentach, mocnych stronach i szacunku bez względu na płeć.

Zagadnienia kluczowe: talenty, mocne strony, szacunek (bez względu na płeć)

Scenariusz zajęć

 

Jak kolorowy Diego trafił na flagę Gwatemali

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Posłuchaj nawiązującej do bajki piosenki „Mów mi Diego” – śpiewa Ewa Konstancja Bułhak

Diego martwiło to, że ludzie przez swoją zachłanność zagrażali jego rodzinie. Odważył się z nimi porozmawiać, mimo że trochę się bał i nie wiedział nawet, czy będą w stanie go zrozumieć. Ale udało się! Upomniał się o prawa swoje i swojego gatunku. Dzięki dzielnemu Diego Gwatemalczycy przypomnieli sobie, że nie można krzywdzić innych tylko dlatego, że ci nie mogą się sami sprzeciwić.

Bajka o kolorowym ptaku Diegu staje się punktem wyjścia do rozmowy o odwadze potrzebnej do zabierania głosu w ważnych sprawach, otwartości na rozmowę z innym i szacunku.

Zagadnienia kluczowe: odwaga potrzebna do zabierania głosu w ważnych sprawach, przynależność do grupy, otwartość na rozmowę z innymi, szacunek

Scenariusz zajęć dla dzieci 3-6 lat6-9 lat

 

Jak król Sambulo zaczął szanować trzcinę

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Posłuchaj nawiązującej do bajki piosenki „Echo” – śpiewa Ewa Konstancja Bułhak

Czy mamy się godzić na to, że ktoś nas źle traktuje? Ile siły i odwagi kosztowało małą trzcinkę Agape, żeby przeciwstawić się samemu królowi?

Dzięki wysłuchaniu bajki dzieci zostaną uwrażliwione na konieczność przeciwstawiania się krzywdzie i będą mogły dostrzec możliwość uzyskania pomocy w sytuacjach trudnych od innych.

Zagadnienia kluczowe: szacunek należny każdemu, sprzeciw wobec niesprawiedliwości i przemocy, poczucie własnej wartości, pomoc, granice

Scenariusz zajęć dla dzieci 3-6 lat6-9 lat

 

Jak Maisa z Naimą na jeden dzień życiem się zamieniły

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Posłuchaj nawiązującej do bajki piosenki „Chwilka” – śpiewa Ewa Konstancja Bułhak

Czasami dobrze jest spojrzeć na swoje życie oczami innych. Dowiedziały się o tym Maisa i Naima, przekonane o tym, że ludziom dookoła dzieje się lepiej. Lepiej? Po prostu inaczej! W życiu każdego z nas może istnieć coś, co jest dla nas szczególnie ważne, a czego na co dzień nie zauważamy. Niekiedy potrzebujemy zmiany punktu widzenia, żeby to sobie uświadomić!

Bajka o Maisie i Naimie staje się punktem wyjścia do autorefleksji oraz służy kształtowaniu umiejętności dystansowania się (wglądu) i szacunku do tego, co się ma.

Zagadnienia kluczowe: autorefleksja i umiejętność nabrania dystansu (wglądu), umiejętność zastanowienia się nad swoją sytuacją i sytuacją innych, szanowanie tego, co się ma

Scenariusz zajęć dla dzieci 3-6 lat6-9 lat 

 

Jak mały dzik Danyło przegonił wielkiego niedźwiedzia

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Mały dzik Danyło kochał swój las i gotów był w pojedynkę bronić swego domu. Nawet wilki przestraszyły się niedźwiedzia Borysa, ale nie on. Danyło poczuł, że nie może pozwolić intruzowi zniszczyć spokoju rodzinnego lasu. Dziczkowi pomógł jego spryt i odwaga. Zdobył szacunek innych!

Bajka o małym dziku Danyło staje się punktem wyjścia do rozmowy o odwadze, bohaterstwie, bezpieczeństwie i stawianiu czoła problemom.

Zagadnienia kluczowe: problem, obrona, odwaga, bohaterstwo, bohater, dom, bezpieczeństwo

Scenariusz zajęć

 

Jak mały kanczyl odkrył, kim naprawdę jest

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Posłuchaj nawiązującej do bajki piosenki „Lubię” – śpiewa Ewa Konstancja Bułhak

Bajka o małym kanczylu mówi nam o tym, że bycie innym nie jest niczym złym. Nasze cechy i umiejętności nie tylko przydają się na co dzień, ale też pozwalają robić rzeczy, których pozostali nie potrafią! Jesteśmy różni, ale każdy z nas jest wyjątkowy! Razem możemy więcej, ponieważ się uzupełniamy!

Bajka o małym kanczylu staje się punktem wyjścia do rozmowy o bogactwie i sile płynącej z różnorodności, poczuciu własnej wartości oraz szacunku do innych ludzi.

Zagadnienia kluczowe: bogactwo i siła płynąca z różnorodności, poczucie własnej wartości związane z docenieniem odmienności i wyjątkowości, szanowanie siebie nawzajem

Scenariusz zajęć dla dzieci 3-6 lat6-9 lat 

 

Jak mały Nyima pomógł wielkiemu człowiekowi śniegu

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Z pewnością słyszeliście wiele razy o Yeti, człowieku śniegu. Nikt go nigdy nie widział, ale wszyscy mówią, że istnieje. Prawie wszyscy, bo mały chłopczyk Nyima nic nie mówi, a widział człowieka śniegu. Nie mówi, bo dba o bezpieczeństwo swojego nowego przyjaciela.

Bajka o małym Nyimie staje się punktem wyjścia do rozmowy o przyjaźni, lojalności i zaufaniu.

Zagadnienia kluczowe: przyjaźń, lojalność, zaufanie

Scenariusz zajęć

 

Jak mały Sunan posłuchał mądrego tygryska

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Sunan chciał poznać świat, ponieważ nudził się w domu. Ale zamiast świata poznał i oswobodził z klatki tygryska, który wcale nie chciał udawać się w podróż, ale wrócić do domu!

Bajka o małym Sunanie i tygrysie staje się punktem wyjścia do rozmowy o docenianiu tego, co się ma.

Zagadnienia kluczowe: docenianie tego, co się ma, rzeczy materialne, rzeczy niematerialne

Scenariusz zajęć

 

Jak Nam zaprosił do domu jednorożca

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Jeśli w domu rodzinnym panuje ciepło i dobre relacje między ludźmi, to mogą tam się dziać prawdziwe cuda! Takie właśnie cuda wydarzyły się w szczęśliwym domu Nama. Chłopczyk znalazł małego jednorożca, który szukał źródła magicznej mocy, by odzyskać siły. Okazało się, że owa moc znajduje się tuż obok niego!

Bajka o tym, jak Nam zaprosił do domu jednorożca staje się punktem wyjścia do rozmowy o rodzinie, więzach rodzinnych i miłości.

Zagadnienia kluczowe: rodzina, ciepło rodzinne, więzi rodzinne, miłość

Scenariusz zajęć

 

Jak ocelocik Luis nie zostawił słabszego w potrzebie

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Gdy komuś dzieje się krzywda, trzeba pomóc, a nie tylko się przyglądać. Kiedy już się pomaga, to trzeba zrobić to tak, żeby pomóc naprawdę. Przekonał się o tym ocelocik Luis. Ruszył na pomoc, wziął na siebie odpowiedzialność za kogoś innego niż on sam! To wydarzenie wiele go nauczyło. Sprawiło, że został dobrym i odważnym ocelotem.

Bajka o ocelociku Luisie staj się punktem wyjścia do rozmowy o trosce o innych ludzi i zwierzęta.

Zagadnienia kluczowe: troska, okazywanie troski innym ludziom, okazywanie troski zwierzętom, lekarz jako osoba okazująca troskę innym

Scenariusz zajęć

 

Jak pomiędzy wioskami most się nagle pojawił

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Jedni mają za mało, a drudzy mają za dużo. Powiecie, że to to przecież takie łatwe, by bogaci podzielili się z biednymi. A może nie znają się nawzajem? A może dzieli ich przepaść, ponad którą nikt nie zbudował mostu porozumienia? Bajka opowiada o dwóch wsiach, które pomimo tego, że znajdowały się tak blisko siebie, potrzebowały wzniesienia mostu, aby pomogły sobie nawzajem.

Bajka o dwóch wioskach staje się punktem wyjścia do rozmowy o współdziałaniu i budowaniu porozumienia między ludźmi.

Zagadnienia kluczowe: współpraca i współdziałanie, współpraca jako budowanie mostów między ludźmi, porozumienie

Scenariusz zajęć

 

Jak rajski ptak Mekere nauczył szacunku kamienie

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Posłuchaj nawiązującej do bajki piosenki „Góra” – śpiewa Ewa Konstancja Bułhak

Niektórzy myślą, że wiedzą wszystko najlepiej i nawet nie sprawdzają, czy to, co usłyszeli, jest prawdą. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy do głosu dochodzi strach! Podobnie myślały kamienie dokuczające Mekere, aż same nie zobaczyły, że świat jest inny, niż im się wydawało.

Bajka o rajskim ptaku Mekere staje się punktem wyjścia do rozmowy o szacunku, otwartości na zmianę swoich przekonań, dbaniu o wspólne dobro i docenianiu własnej roli.

Zagadnienia kluczowe: spojrzenie na znaną sytuację z innej perspektywy, szacunek, otwartość na zmianę swoich przekonań, dbanie o wspólne dobro, docenianie swojej roli

Scenariusz zajęć dla dzieci 3-6 lat6-9 lat

 

Jak skrzaty zaczęły ze sobą współpracować

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Posłuchaj nawiązującej do bajki piosenki „Tak właśnie tak” – śpiewa Ewa Konstancja Bułhak

Kiedy każdy widzi tylko czubek swojego nosa, nie dzieje się nic dobrego. Skupione na sobie skrzaty duendes dopiero w obliczu zagrożenia zobaczyły, że dzięki współpracy działa się nie tylko szybciej, ale i ma się z kim porozmawiać czy pobawić! To mądry Jorge nauczył skrzaty, że razem mogą osiągnąć więcej!

Bajka o współpracujących skrzatach staje się punktem wyjścia do rozmowy o dobrym przywództwie, współpracy, wzajemnej pomocy, wspólnocie, szukaniu rozwiązań i wykorzystywaniu swoich umiejętności.

Zagadnienia kluczowe: szukanie porozumienia i wspólnego języka, uważność, dostrojenie się do innych, spokój, potrzeby

Scenariusz zajęć dla dzieci 3-6 lat6-9 lat

 

Jak stare drzewo czas zatrzymało, by coś powiedzieć ludziom

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Posłuchaj nawiązującej do bajki piosenki „Czegoś szukamy” – śpiewa Ewa Konstancja Bułhak

Czasem w codziennym pędzie nie zauważamy, że obok nas ktoś szuka uwagi i zrozumienia. Czasami to nam wydaje się, że nikt nas nie słucha… Jak się wtedy czujemy? Co możemy zrobić?

Bajka o starym drzewie staje się punktem wyjścia do rozmowy o szukaniu porozumienia i wspólnego języka, uważności, dostrojeniu się do innych, spokoju i potrzebach.

Zagadnienia kluczowe: szukanie porozumienia i wspólnego języka, uważność, dostrojenie się do innych, spokój, potrzeby

Scenariusz zajęć dla dzieci 3-6 lat6-9 lat

 

Jak syrenka Mellifa zrozumiała świat

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Wiedza pozwala nam podejmować trafne decyzje. Co oznacza podjęcie złej decyzji? Szybko zrozumiała to syrenka Mellifa, gdy postanowiła zabrać ze sobą do domu groźnego krokodyla, myśląc, że to… zielony kij. Na szczęście powstrzymał ją hipopotam, dzięki któremu przekonała się, że gdy do własnej ciekawości dodać solidną porcję wiedzy, wtedy świat staje przed nami otworem.

Bajka o syrence Mellifie staje się punktem wyjścia do rozmowy o uczeniu się od siebie, wiedzy, roztropności i dokonywaniu trafnych wyborów.

Zagadnienia kluczowe: edukacja, uczenie się od siebie, wiedza, szkoła jako miejsce uczenia się i zdobywania wiedzy, dokonywanie właściwych wyborów, roztropność

Scenariusz zajęć

 

Kijaruna

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Kijaruna ciężko pracowała, ale i tak jej macocha była dla niej bardzo zła. Kijarunie często było przez to smutno i źle, ale mimo to zawsze była dobra i miła dla innych. Gdy okazała serce napotkanej w lesie staruszce, ta odwdzięczyła jej się… ale w jaki sposób, dowiecie się, gdy posłuchacie bajki. Bo nawet jeśli ktoś nas źle traktuje, nie znaczy to, że my też powinniśmy się tak zachowywać. Gdy jesteśmy dobrzy dla innych, świat może się stać trochę lepszy dla wszystkich. I to nie tylko w bajkach…

Zagadnienia kluczowe: życzliwość, pomaganie innym, uczciwość, dobroć, pracowitość, wdzięczność

 

Kotek Zuzi, czyli o tym, że dobro zawsze do nas wraca

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Czy nawet kiedy sami potrzebujemy pomocy, potrafimy zebrać siły i pomagać innym? O tym, dlaczego jest to ważne, dowiecie się z historii o Zuzi, którą bolą rączki, i jej kotku Żiżi, który zawsze potrafi ją rozweselić. Posłuchacie opowieści o tym, jak Zuzia zaczęła pomagać starszej pani i co z tego wyniknęło…

Zagadnienia kluczowe: pomaganie, przyjaźń, wzajemność, dobro, dbanie o siebie i innych

 

Magiczna tratwa, czyli o tym, że warto być dobrym dla wszystkich

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Czy kiedy jesteśmy dobrzy dla innych, to świat może się stać lepszy dla nas wszystkich? Posłuchajcie historii Ganisha, chłopca o wielkim sercu, który starał się pomóc swojej rodzinie, ale nie chciał tego robić kosztem innych. Zobaczcie też, że jak ważne jest dbanie o przyrodę…

Zagadnienia kluczowe: dobroć, wrażliwość, pomaganie, rodzina, dbanie o przyrodę, wdzięczność

 

Michał i czarodziejska piłka

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Michał wspaniale grał w piłkę. Ze względu na to, że był niski, koledzy nie chcieli grać z nim w jednej drużynie. Kiedy już grali, to nie podawali mu piłki. Nie wierzyli w jego możliwości, przez co również on przestał w nie wierzyć. Beznadziejna sytuacja? Nie! Znikąd pojawił się bowiem pewien starszy pan i dziwna niebieska piłka.

Bajka o Michale i czarodziejskiej piłce staje się punktem wyjścia do rozmowy o zaletach, szacunku, wierze w siebie oraz poleganiu na sobie.

Zagadnienia kluczowe: zalety, szacunek, wiara w siebie, poleganie na innych

Scenariusz zajęć 

 

Mkukusu i pierwsza kropla wody

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Nen z wielkim zapałem zaczął opiekować się nasionkiem, które znalazł. Gorliwie chronił wyrosły z niego pęd przed zwierzętami, wiatrem i deszczem, choć to nie służyło roślince. Ta wreszcie przemówiła, tłumacząc, czego potrzebuje do życia. Nen po prostu nie wiedział, jak skutecznie pomóc roślince o imieniu Mkukusu.

Bajka o roślince Mkuksu staje się punktem wyjścia do rozmowy o potrzebach, ich rozumieniu i zaspokajaniu, a także mądrym pomaganiu.

Zagadnienia kluczowe: potrzeby, dostrzeganie, zrozumienie i zaspokajanie potrzeb innych ludzi, mądre pomaganie, rozmawianie o potrzebach

Scenariusz zajęć

 

O chłopcu, który pomógł niedźwiadkowi uwierzyć w siebie

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Kiedy kogoś nie znamy, trudno jest nam do niego podejść i tak po prostu porozmawiać, prawda? A czy byliście kiedyś w odwrotnej sytuacji – że to Wy byliście tą osobą, której nikt nie znał, i czuliście się trochę osamotnieni? Tak dokładnie czuł się niedźwiadek Brun. Okazało się jednak, że jest na to sposób! Jaki? Posłuchajcie…

Zagadnienia kluczowe: nieśmiałość, poczucie niezrozumienia, otwartość, nawiązywanie kontaktu

 

O Tomku, który nauczył się rozumieć innych

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Tomek wiódł szczęśliwe życie. Miał wspaniałych rodziców. Uczył się, pływał, jeździł konno. Przypadek sprawił, że pewnego razu poszedł pieszo do szkoły. Podczas tej drogi spotkał starszą panią, która wydawała mu się dziwna... Posłuchaj bajki i dowiedz się, jak ta dziwna pani nauczyła Tomka, że każdy człowiek jest wartościowy i że każdemu warto dać drugą szansę.

Zagadnienia kluczowe: wrażliwość, pomoc innym, dawanie szansy

 

O tym, jak afrykańskie żurawie zdobyły swoje korony

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Wyobrażacie sobie siedzących razem i rozmawiających lwy, antylopy, zebry, krokodyle i inne zwierzęta? Przecież na co dzień trudno by było sobie coś takiego wyobrazić! Tak się jednak stało w Ugandzie w królestwie zwierząt, kiedy nadeszła susza. Wszystkie zwierzęta spotkały się i rozmawiały o tym, co zrobić. Kiedy wszystkich nas dotyczy jakiś problem, to trzeba odłożyć na bok spory i wspólnie szukać rozwiązań. Dzięki wzajemnemu wsparciu i współpracy jesteśmy w stanie przetrwać trudne chwile. Posłuchajcie, co wymyśliły żurawie i pomyślcie jak ważne jest, aby działać razem!

Zagadnienia kluczowe: współpraca, szukanie rozwiązań, porozumienie, spryt, pomaganie, trudne sytuacje

 

Słońce i Księżyc

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Czy wiecie, skąd się wziął Księżyc na niebie?... Dawno, dawno temu święcące bez przerwy dzień i noc Słońce poczuło się już zmęczone i bardzo samotne. Potrzebowało przy kimś odpocząć i nabrać sił. Pewnego dnia w poszukiwaniu towarzystwa zawitało do ogrodu, w którym przechadzała się pilnie strzeżona przez swojego zazdrosnego ojca księżniczka. Co się wydarzyło? 

Zagadnienia kluczowe: zazdrość, miłość, troska o innych, potrzeba kontaktu z ludźmi

 

Sprytna papuga, czyli o tym, że każdy z każdym się dogada

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Czy myślicie, że dobrze mieć przyjaciela, z którym się rozumiemy, lubimy podobne rzeczy i miło spędzamy czas? Dla nieśmiałego Thondsinga kimś takim była jego przyjaciółka Xing. Ale był jeszcze ktoś, kto mu dokuczał i kogo się bał… Tym kimś był Zeng. Czy więc byłoby możliwe, aby Zeng się zmienił i został przyjacielem Thondsinga? I jaki w tym udział miała mądra papuga Koko? Posłuchajcie…

Zagadnienia kluczowe: nieśmiałość, samotność, pomaganie, lęk, przyjaźń, pasja, docenianie, zadośćuczynienie, zmiana

 

Suknia Santy, czyli o tym, że zawsze można znaleźć przyjaciela

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Czy wiecie, że są takie miejsca, gdzie dzieci muszą pracować? Mała Santa pracowała w szwalni, ale marzyła o tym, żeby chodzić do szkoły. Czy piękna suknia, którą szyła, pomoże jej w spełnieniu tego marzenia? Posłuchajcie historii niezwykłej przyjaźni, a dowiecie się, czy odmieniła ona życie Santy. Bo przyjaźń potrafi czasem czynić cuda…

Zagadnienia kluczowe: nauka, przyjaźń, rozmowa, uczciwość, odwaga, cel

 

Zaczarowane bociany

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Czy zdarzyło Wam się marzyć, aby zmienić się w ptaka i latać wysoko w chmurach? To mogłaby być wspaniała przygoda, aby przez chwilę zobaczyć, jak to jest być kimś innym. Co jednak, jeśli nie można by było znowu być sobą? Posłuchajcie historii ciekawskiego sułtana i jego wezyra, którzy dzięki magii zamienili się w bociany i dowiedzcie się, czy księżniczka zaklęta w sowę pomogła im znowu stać się ludźmi…

Zagadnienia kluczowe: ciekawość, dotrzymywanie słowa, uczciwość, odkrywanie nowych rzeczy, przestrzeganie zasad, wiedza

 

Zara i wodna księżniczka

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Czy wiecie, że dzieci też mają swoje prawa? Jednym z nich jest prawo do nauki, dzięki której możecie dowiedzieć się wielu bardzo ciekawych rzeczy o świecie, nauczyć się go chronić i naprawiać to, co działa źle. Gdy mała dziewczynka Zara, dowiedziała się, że musi z rodzicami opuścić swój dotychczasowy dom, nie była szczęśliwa… Ale jej spotkanie z wodną księżniczką Ping coś zmieniło. Co? Posłuchajcie…

Zagadnienia kluczowe: prawa dzieci, nauka, wiedza, szczęście, pomaganie, dom

 

Ziarenko kawy, czyli o tym, że warto dzielić się z innymi

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

W małej etiopskiej wiosce żyło bardzo zgrane rodzeństwo – Tesfa i Taitu. Pewnego dnia Tesfa znalazł tajemnicze ziarenka i chciał posadzić je daleko od wioski, żeby nie pokazywać innym swego skarbu. Taitu jednak po raz pierwszy nie zgodziła się z nim – przekonana, że lepiej będzie zasadzić ziarenko tam, gdzie wszyscy sąsiedzi będą mogli się o nie troszczyć i zobaczyć jego owoce. Jak myślicie, co dalej działo się z tym skarbem?

Zagadnienia kluczowe: dzielenie się, wspólnota, współpraca, zgodność i różnica zdań

 

Żarty tygryska, czyli o tym, że inny nie znaczy gorszy

Posłuchaj & poczytaj i pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki

Czy to, że ktoś jest silniejszy sprawia, że może nie szanować innych? Tygrysek Atiq był bardzo dumny ze swoich kłów i pazurów i wyśmiewał się ze zwierząt, które ich nie miały. Posłuchajcie o tym, jak niewielki wężyk pokazał Atiquowi, że bywają sytuację, kiedy to mały i słaby może pomóc nawet najsilniejszemu i że prawdziwa siła tkwi we wzajemnym szacunku.

Zagadnienia kluczowe: szacunek, pomaganie, różnorodność, inność, zarozumiałość, odwaga, wstyd

 

Tekst piosenki „Gdyby”

Tekst piosenki „Echo”

Tekst piosenki „Lubię”

Tekst piosenki „Chwilka”

Tekst piosenki „Czegoś szukamy”

Tekst piosenki „Gra”

Tekst piosenki „Góra”

Tekst piosenki „Mów mi Diego”

Tekst piosenki „Tak właśnie tak”